Розробка виховного заходу
для 1 класу
Тема. Подорож до
Країни Довкілля.
Мета. Розширювати і
збагачувати знання учнів про природу; виховувати почуття
прекрасного, любов до природи рідного краю та шанобливе
ставлення до неї; формувати вміння встановлювати взаємозв’язок між природними об’єктами.
Обладнання: плакати,
малюнки із зображенням природи рідного краю, глобус, Червона книга України, кросворд, назви
екологічних стежин.
Хід заходу
Вчитель. Сьогодні ми з
вами будемо подорожувати екологічними стежками по Країні Довкілля.
Йдемо в гості до
природи,
Є в ній різна
дивина:
В небі- зорі, в
ріках-води,
В полі квіточка
ясна.
А зимою є
сніжинка.
Літо дощик
принесе.
Є метелик і
пташинка-
І таке цікаве
все!
Перша стежина – має назву «Пізнавальна».
Вчитель. Росла
собі людина і поступово пізнавала дивовижний і чарівний світ. Брала від природи
все: повітря- щоб дихати, водичку- щоб пити, а рослини-щоб їсти. Людина була
дуже спостережлива і навчилася багато чого від рослин і тварин, та й сама
почала вдосконалювати свій світ. Вона навчилася добувати вогонь, приручила
тварин, навчилася захищатися від хижих звірів і полювати, будувати житло,
знаходити і готувати собі їжу.
І чим краще людина пізнавала свій світ, тим
більше будувала будинків, мостів, доріг, змінюючи у такий спосіб природне
середовище, своє довкілля. І нині вона живе у гарних будинках, що захищають її
від холоду, вітру, дощу, а під рукою в неї –світло, вода, тепло. А ще дюдину
оточують розумні речі- це радіо, телефон, телевізор, магнітофон, комп’ютер, газова та
електрична плити, пральна машина і т. д. І все це навколишнє середовище, серед
якого ми живемо. Тепер це наше довкілля.
-А що таке
довкілля?
Учень.
Все, що є
навколо тебе:
Сонечко,
хмаринка, небо,
І пісок,
каміння, води,
Й люди –
часточка природи.
Поле, гори і
травичка,
Ліс, повітря і
водичка,
Бджілка,
пташечка і зорі,
Вільний вітер на
просторі,
Квіточки і різне
зілля –
Це, діточки, й є
довкілля!
Пісня « Сонячний промінчик»
Гра
«Павутинка».
Вчитель. Щоб переконатися, що у природі існує
взаємозв’язок, давайте пограймо в гру, яка називається «Павутинка».
(Учні стають у коло, один з них
тримає клубок ниток і розпочинає гру).
-
Я берізка, мені потрібне сонце.
-
Сонце нагріває повітря.
-
Повітрям дихає зайчик.
-
Зайчик їсть капусту.
-
На капусті сидять комахи.
-
Комахами живляться жаби.
-
Жаб їдять їжаки.
-
Їжаки приносять користь людям.
-
Людям потрібні дерева.
( Після того, як всі учасники будуть зв’язані ниткою, запропонуйте комусь з
дітей класу потягти за нитку чи спробувати вивести когось із учасників гри.)
-
Діти, давайте спробуємо вивести когось із учасників гри. Що сталося з
іншими? Чому? ( Бо всі пов’язані між
собою.)
Отак і в природі все
взаємопов’язане між собою. Існуючі у природі
взаємозв’язки вивчає наука екологія. Вчені-екологи вважають головним
збереження нашої планети Земля і життя на ній, а для цього треба знати і
вивчати природу, підтримувати існуючу в ній рівновагу.
Вчитель. Все візьмемо до
уваги –
Не порушимо рівноваги!
-Зараз
помандруємо стежиною під назвою «Охороняй та зберігай!»
Вчитель. З кожним роком під впливом діяльності людини
все більше тварин і рослин зникає з лиця землі. Тому постала необхідність
скласти списки таких видів, яких залишилося дуже мало. У 1980 р. було створено Червону
книгу України.
- А чи знаєте ви, що таке Червона книга?
Учень. Червона книга –
не зовсім звичайна книга. У ній записано назви тварин і рослин, яких залишилося
мало, або вони вже зовсім зникають. Наша країна також дбає про збереження
рослин і тварин, тому і в нас створили Червону книгу України. До неї занесені 923 види рослин, тварин, грибів та інших
рідкісних організмів.
Вчитель. Увага! Давайте
пригадаємо, які рослини та тварини занесені до Червоної книги України. ( Вчитель показує малюнок, а діти дають назву
рослині чи тварині.)
-Червоний колір – це попередження,
сигнал тривоги: бережіть рослини і тварин, не допустіть їхнього зникнення. Ми повинні
оберігати і прикрашати нашу землю для нинішнього і майбутніх поколінь.
Гра «Можна - не можна»
Вчитель називає
дію, і діти відповідають «можна» чи «не можна».
МОЖНА
- Саджати квіти,
рослини.
-
Берегти молоді рослини.
-
Обгороджувати мурашники.
-
Милуватися красою природи.
-
Підгодовувати птахів.
-
Прибирати місця відпочинку у лісі, на
березі річки тощо.
НЕ МОЖНА
- Ламати гілочки
дерев, кущів.
-
Обдирати кору дерев.
-
Рвати багато квітів.
-
Збивати гриби ногами.
-
Руйнувати павутиння.
-
Ловити метеликів, бабок.
Пісня «Берізонька»
Вчитель.
Ми наблизилися до
самої красивої та гарної стежини –
«Квіткової».
Яке було б сумне довкілля без рослин! Рослини
не тільки приваблюють зір, вони ще й очищують повітря та воду. Недаремно ж їх
називають легенями Землі. Чим більше ми посадимо рослин: лісів, гаїв, дібров –
тим красивіше і чистіше буде довкілля, в якому ми живемо. Пам’ятай це!
А
чи знаєте ви квіти?
Розгадування кросворда ’’ Зелена аптека»
|
|
1 З
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
2
|
Е
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
3
|
|
Л
|
|
|
|
|
|||||||
|
4
|
|
|
Е
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
5
|
|
|
|
Н
|
|
|
|
|
||||
|
6
|
|
|
|
|
|
А
|
|||||||
|
|
|
|
|||||||||||
|
7
|
А
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
|
8
|
П
|
|
|
|
|
|
||||||
|
|
9
|
|
Т
|
|
|
||||||||
|
|
10
|
Е
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
11
|
|
|
|
|
К
|
|
|
||||||
|
12
|
|
|
|
|
А
|
||||||||
1. Я зовусь ”зцілитель ран”,
Між
рослин я-справжній пан.
Полікую гайморити,
Діатези, стоматити.
У пригоді стану радо
При шлунковому розладі
При корисності своїй я зовуся (звіробій)
2. Я росту на
луках, в лісі,
Край дороги на узліссі,
Білі кошики повсюди
Замилують очі людям.
Полікую я мігрені,
Нерви, шлунок і легені.
Пий мене і не хворій,
Я-звичайний
(деревій)
3. Ця красуня
біля річки
Як дівчина край потічка.
Із густим зеленим листям,
У червоному намисті.
Знизить тиск артеріальний,
Полікує серце, рани.
При простуді незамінна
Символ нації - (калина)
4. Має аромат
полів
І духмяність всіх лісів.
Полікує хворий шлунок,
З кашлями зведе рахунок.
Враз покращить апетит
І печінку захистить.
Полікує кожну жінку - (материнка)
5. Кашель
лікувати вмію,
Ревматизм, гіпертонію,
Знаю, як покращить зір,
Ще й до риби я – гарнір.
З мене роблять без клопоту
Джем, варення і компоти.
Ніби диво-чарівниця
Ця вигадниця (брусниця)
6. Вона красива,
дуже ніжна,
Така жовтаво-білосніжна,
Росте в городах зазвичай,
Її заварюють як чай.
Від болі в шлунку, від простуди,
Антисептичний засіб всюди.
І здогадатися неважко,
Що ця красунечка - (ромашка)
7. Я прикрашаю
газони,
Бо красивий і відомий
Ще й смачний, поживний кущ,
Здавна цим званням горджусь.
З мене роблять сік, екстракт,
І варення, й мармелад.
Відгадай, не помились,
Я-звичайний (барбарис)
8. Він біля
двору, край дороги
Як килим стелеться під ноги,
Підвищує зсідання крові,
А тиск понижує до норми.
Лікує коклюш, нирки, шлунок,
І при гастриті-подарунок.
Навіть дихати простіш,
Коли поруч є
(спориш)
9. Я стелюся на
городі,
З мене
жуйка завжди в моді,
В мене прохолодний смак,
Зимна свіжість на зубах.
Серце, шлунок я лікую,
Дуже добре біль тамую
Ще й приправа ароматна -
Запашна перцева (м’ята)
10. В мене гарні
ніжні квіти,
Дуже люблять мене діти,
З мене роблять пертусин
Надзвичайно запашний.
Я корисний при нефриті,
Недокрів’ї і коліті.
Ось який я молодець -
Звичайнісінький (чебрець)
11. Я як сонечко
маленьке -
Золотава і кругленька.
Полікую рани гнійні
І захворювання шкірні,
Шлунки, опіки, ангіни
І злоякісні пухлини.
Серце полікує швидко
Гарна лікарська (нагідка)
12. Містить
марганець, аміни,
Гіркоту і вітаміни,
Гарний засіб сечогінний,
Діатезний, потогінний.
Полікує селезінку,
Золотуху і печінку,
Дуже любить болота
Трироздільна (череда).
Ведучий. В народі вінок, квіти - обов'язкові атрибути народних обрядів, звичаїв. Про них є чимало
легенд, переказів, послухаємо їх.
(Кілька учнів з «Довідкового бюро» розповідають легенди).
Легенда
про волошку
Красивий юнак Ціанус так захопився польовими
квітами, що ходив полями і плів з них
вінки. Якось богиня Флора знайшла його мертвим. Тоді вона перетворила його на
волошку. Ціанус — означає синій.
Легенда
про грицики
Колись сільський пастушок Грицько пошкодив
ногу. Що робити? Кров струмком біжить, не зупинити. Тоді зірвав він жмут
невідомої трави, приклав до рани, і кровотеча вщухла. Відтоді вдячні нащадки і
назвали непоказні квіти - грициками.
Легенда
про чорнобривці
Назва чорнобривців пов'язана зі старовинною
легендою про майстрів-чоботарів, які
виготовляли особливо гарні, святкові: жіночі чобітки, що мали яскраво-червоні
халяви та чорні
голівки -
чорнобривці.
Легенда
про калину
Було це давно, коли татарські орди нападали на
нашу рідну землю.
Жила в одному селі дуже гарна дівчина. Помітив
її якось воєвода, вирішив продати, щоб мати великі гроші. Але дівчина була дуже
швидкою, і була б утекла, якби не зачепилася своїм намистом за кущ калини.
Розсипалося намисто. Дівчину було спіймано, так і загинула вона в неволі. А на
тому місці виросли кущі з криваво-червоними плодами. Це була калина.
Учні
класу виконують хоровод «Ой є в лісі калина»
Гра
«Склади квітку». (Робота в групах)
( З частинок
потрібно скласти цілу квітку)
4 стежина «Підсумкова»
Вчитель. Давайте скажемо
компліменти нашій планеті Земля і уквітчаємо її квітами.
Вчитель. Ось і
пройшли ми 4 стежини
по Країні Довкілля. Багато дізналися для себе нового, щось пригадали із раніше
вивченого. Але ця країна ще досить велика і
ми з вами й надалі будемо знайомитися з її мешканцями. Тож давайте ще
раз розповімо, що таке довкілля.
Гра «Мікрофон»
-Що таке
довкілля?
Учні.
1. Це Сонце і Місяць
І
блискавка й грім.
І хмарки,
що з неба
Привіти
шлють всім.
2. Струмочок
маленький,
Що швидко
біжить.
Це батько
і ненька –
Без них не
прожить.
3. Земля, де ми ходим,
Вода, що
ми п’єм,
Будинок
рідненький,
В якому
живем.
4. І друзі і школа,
І все, що
довкола.
Що любим,
шануєм,
Завжди
бережем,
Словом
єдиним-
Довкілля –
назвем!
Пісня «У
рідному краї»
Вчитель. Ось і завершився виховний захід. До побачення, до
нової зустрічі у Країні Довкілля.
Немає коментарів:
Дописати коментар